Newsy

Sąd rozstrzygnął spór na korzyść sieci Biedronka.

Wyrok oznacza, że sklep na dworcu autobusowym w Świeciu będzie na powrót otwarty w niedzielę.

Sklep został zamknięty w kwietniu tego roku przez Państwową Inspekcję pracy, która w uzasadnieniu podała, że budynek nie jest dworcem w jej rozumieniu, ponieważ nie posiada ani kas biletowych, ani odpowiednio dostosowanej poczekalni. Sprawa znalazła swój finał w sądzie, a ten wydał rozstrzygnięcie na korzyść popularnej sieci handlowej. Tym samym sklep znajdujący się na dworcu autobusowym w Świeciu przy ulicy Wojska Polskiego będzie na nowo działał przez siedem dni w tygodniu także w niedziele ustawowo wolne od handlu.

Placówka Biedronki w Świeciu dołączy tym samym do innych dworcowych Biedronek otwartych w niedzielę np. Warszawa Centralna, Kraków Główny czy Poznań Główny.Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę stanowi bowiem że sklepu zlokalizowane w punktach obsługi podróżnych oraz na dworcach kolejowych, autobusowych oraz lotniskach mogą działać bez problemów także w niedziele, kiedy inne placówki handlowe muszą być zamknięte. Od początku przepis ten budził kontrowersje szczególnie w przypadku kilku galerii handlowych zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie dworców kolejowych.

Nie jest bowiem tajemnicą, że pojawiały się takie pomysły, by wykorzystać tę cechę do uruchomienia placówek handlowych w niedziele ustawowo wolne od sprzedaży. Wygrana sieci Biedronka może zapoczątkować inne tego typu pozwy. Nie brakuje bowiem głosów, że ustawa powoduje znaczne straty finansowe różnorodnych podmiotów oraz zmniejszenie zatrudnienia.

auth, fot.AJEL/Pixabay