Bankowość

Polska otwiera się na zagranicznych inwestorów

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, zagraniczni inwestorzy ze wszystkich krajów najchętniej działają w Polsce. Tym samym zasilają i wzbogacają polski rynek.

Chodzi głównie o inwestorów działających w branży przemysłowej. Ministerstwo Rozwoju oferuje im korzystne wsparcie publiczne, dzięki któremu zyskują oni optymalne warunki do tworzenia nowych projektów. Wśród osób sięgających po taką pomoc występują w dużej mierze inwestorzy brytyjscy. Przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz jego podmiotami udaje im się zmieniać polski rynek pracy. Prawdopodobnie przyczyni się to do wygenerowania aż 1300 nowych miejsc pracy. Ogół projektów wart jest 425 mln złotych.
Działania zagranicznych inwestorów widać bardzo wyraźnie w województwie podkarpackim. Utworzona w nim Dolina Lotnicza już niedługo przeżyje kolejną rewolucję. Ministerstwo Rozwoju podaje, iż planowanych jest w niej aż 10 nowych inwestycji. Szacuje się, że wartość jednej z nich, związanej z utworzeniem nowego zakładu brytyjskiego, ma wynosić ok. 90 mln złotych. Dolina Lotnicza po raz kolejny stanie się więc źródłem dochodów dla wielu osób.
W swoim ostatnim komunikacie Ministerstwo Rozwoju informowało także, ile łącznie może powstać nowych miejsc pracy wynikających z realizacji projektów zagranicznych inwestorów. Przedsiębiorcy korzystający ze wsparcia publicznego prawdopodobnie wygenerują bezpośrednio aż 16 tys. nowych miejsc pracy, a pośrednio przyczynią się do utworzenia 36 tys. etatów. To ogromna szansa dla całego polskiego rynku.